POMYSŁY NA ZABAWĘ

Jak zrobić sztuczny śnieg?

– Serio? Sztuczny śnieg? – zapytała Pani w sklepie, gdzie kupowałam eksperyment, patrząc wymownie za okno.

No wiem, że zima za oknem i nawet do nas zawitał śnieg (cud prawdziwy). Po ulepieniu bałwanka na zewnątrz zamarzyło nam się jednak zrobienie arktycznej scenerii w domu, z kubkiem ciepłego kakao pod ręką. Stąd też pojawił się pomysł, aby zrobić domowy sztuczny śnieg.

Sztuczny śnieg to super pomysł, gdy brakuje nam białej zimy lub dziecko jest chore i nie może wyjść na zewnątrz. Zagniatanie, lepienie śnieżnych kul, bałwanków i babek to również kreatywna zabawa sensoryczna, która rozwija umiejętności manualne i usprawnia małą motorykę.

04-sztuczny-snieg-halo-zabawa

Do naszej zabawy przygotowaliśmy 3 rodzaje sztucznego śniegu.

06-sztuczny-snieg-halo-zabawa

Sztuczny śnieg z sody oczyszczonej

  1. Soda oczyszczona 8 opakowań
  2. Pianka do golenia 1 opakowanie

Do pojemnika wsypujemy sodę, dodajemy piankę do golenia i mieszamy razem wszystkie składniki. Śnieg przypomina trochę w konsystencji piasek kinetyczny. Daje się łatwo formować i można z niego ulepić bałwanka. Masę możemy potem wstawić do lodówki na kilkanaście minut, żeby ją oziębić.
Nam wyszedł lekko niebieskawy, śnieg bo pianka do golenia nie była idealnie biała.

Sztuczny śnieg z poliakrylanu sodu

Poliakrylan sodu to substancja polimerowa, która bardzo łatwo chłonie wodę, stąd nazywana jest superabsorbentem. Superabsorbenty są stosowane w rolnictwie lub jako wypełniacze pieluszek jednorazowych dla dzieci. Można też kupić gotowy eksperyment FUN Snow, który zawiera  poliakrylan sodu i my tak zrobiliśmy. Było to najprostsze i w sumie najtańsze rozwiązanie, bo pieluszki były droższe i trzeba by poświęcić czas na wydobycie z nich superchłonnych granulek.
W przypadku gotowego eksperymentu, do polimeru, który jest w pudełku, wystarczy dodać wodę i otrzymujemy suchy, sypki śnieg. Ten śnieg się nie klei, ale świetnie nadaje się do dekoracji i stworzenia zimowego krajobrazu.

05-sztuczny-snieg-halo-zabawa

Sztuczny śnieg z papieru toaletowego

Wrzuciłam kawałki wilgotnego (lekko skropionego wodą, ale nie mokrego) papieru toaletowego do melaksera i bardzo drobno pocięłam. Użyliśmy go do dekoracji naszej scenerii. Można też wykorzystać inne materiały np. papier lub włóczkę i pociąć nożyczkami, ale to dość czasochłonna praca, a dzieci nie lubią zbyt długo przygotowywać scenerii do zabawy 🙂

Pozostała część zabawy zależy już tylko fantazji uczestników. Można lepić, wykopywać zabawki ze śniegu, jeździć pojazdami itd.

My skleiliśmy kilka kartek, które były naszą Antarktydą. Całość udekorowaliśmy sztucznym śniegiem, białymi pomponami, kamieniami, patyczkami, szyszkami oraz sztucznymi i papierowymi choinkami.

Igloo zrobiliśmy z pojemnika po jogurcie, do którego za pomocą gorącego kleju przyczepiłam białe pompony.

Zwierzątka, choinki i sanie wycięliśmy z szablonu dostępnego do pobrania i wydrukowania TUTAJ Próbowaliśmy wycinanek z kartonu z pudełka oraz z kolorowych kartonów kupionych w sklepie papierniczym. Gruby karton pudełkowy zdecydowanie wygrywa. Co prawda trudniej się wycina, ale za to potem zabawki stabilniej stoją i nie rozpadają się.

02-sztuczny-snieg-halo-zabawa

01-sztuczny-snieg-halo-zabawa

03-sztuczny-snieg-halo-zabawa

Udanej zimowej zabawy!

 

Fot. tytułowa Fotolia ©asife

Dodaj komentarz