POMYSŁY NA ZABAWĘ

Domowa epoka lodowcowa

W tym tygodniu w mojej zamrażarce codziennie mrozi się nowa porcja dinozaurów. A wszystko dlatego, że Hubi przypomniał sobie o letniej zabawie, czyli wykopywaniu dinozaurów z lodu. Zazwyczaj bawi się w nią w upalne dni na balkonie, ale w sumie listopadowe wieczory też są dobre dla paleontologicznych wyzwań.

lodowe-dinozaury-halozabawa.pl

Zabawa jest świetna i zajmuje mojego przedszkolaka na minimum pół godziny. Nie musicie używać figurek dinozaurów – można zamrozić dowolne skarby, począwszy od małych zabawek z jajek niespodzianek, samochodzików a skończywszy na monetach czy innych drobiazgach.

Wodę  przed mrożeniem można zabarwić: farbą lub barwnikiem spożywczym. Hubert wczoraj użył tabletek do barwienia wody do kąpieli.

lodowe-dinozaury-halozabawa.pl

Wydobywanie skarbów z zamrożonego pojemnika wcale nie jest prostym zadaniem i dziecko musi się trochę namęczyć. My zaczęliśmy od młotka i dłuta (równie dobrze może to być łyżeczka lub widelec), ale ponieważ zadanie było naprawdę czasochłonne, więc przy okazji postanowiłam przeprowadzić z Hubim mały eksperyment. Postanowiliśmy wypróbować, co może stopić lód i przygotowaliśmy:

  • Sól kuchenną, bo taką dysponowaliśmy, aby sprawdzić, czy roztopi lód równie skutecznie jak sól używana przez drogowców. Roztapia, ale powoli.
  • Kubek z ciepłą wodą (nie był to wrzątek), którą następnie Hubi aplikował na lód pipetą i łyżeczką.

lodowe-dinozaury-halozabawa.pl

Trzeciego dnia eksperymentowania dla urozmaicenia zabawa przeniosła się do łazienki i zamieniła w wieczorną kąpiel.

Potrzebne będą:

  • pojemnik, w którym umieścisz skarby; ja użyłam plastikowego pudełka na przekąski z pokrywką, aby uniknąć rozlania wody,
  • drobne przedmioty lub zabawki,
  • opcjonalnie farba lub barwnik spożywczy.

Kroki:

  1. Drobne przedmioty wkładamy do pojemnika.
  2. Zalewamy wodą (możemy ją wcześniej zabarwić farbą lub barwnikiem).
  3. Wkładamy do zamrażalnika na noc.
  4. Wydobywamy przy użyciu: narzędzi lub roztapiamy ciepłą (niewrzącą) wodą, solą.

Udanej zabawy!

Fot. tytułowa Fotolia, © Mandrixta

Dodaj komentarz