POMYSŁY NA ZABAWĘ

Jesienny spacer z dzieckiem

Moje najlepsze wspomnienia z dzieciństwa łączą się z zabawami na zewnątrz. Miałam szczęście wychowywać się w domu z ogrodem, blisko lasów, łąk i pól, które rozciągały się blisko miasta. Tam spędzałam większość dnia, zbierając kwiaty, patyki i kamienie, wykopując dżdżownice, polując na żaby i przygotowując błotną zupę.

Korzyści dla dzieci, które płyną z pobytu na świeżym powietrzu, kontaktu z naturą i swobodnego poznawania otoczenia, są nieograniczone.

Według badań kontakt z naturą jest ważny dla zdrowia psychicznego, emocjonalnego i społecznego dzieci, pobudza też kreatywność i rozwój wyobraźni. Ułatwia dzieciom rozwój funkcji poznawczych i emocjonalnych oraz zrozumienie związków ze środowiskiem. Kontakt z naturą sprzyja poszukiwaniu nowych rozwiązań, poprawia zdolność rozwiązywania problemów i reagowania na zmieniające się warunki. Natura dostarcza zarówno scenografii, jak i rekwizytów do zabawy i nauki. Tak więc, jeśli chcesz zdrowo zająć dzieci na kilka godzin, wystarczy pójść na spacer do lasu lub parku i pozwolic im swobodnie eksplorować przestrzeń.

W miejscu pełnym zapachów, kolorów i dzikiej zabawy można biegać, brudzić się, obserwować i kolekcjonować do woli. A jeśli obawiasz się, że Twoje dzieci nie będą chciały spacerować  – oto kilka podpowiedzi, jak wykorzystać las lub park do zabawy i nauki:

 1. Kolekcjonuj

  Dzieci uwielbiają zbierać i kolekcjonować rozmaite rzeczy. Ja ze spacerów z synem zwykle wracam z kieszeniami wypchanymi kamieniami i patykami. Jesień to cudowny okres zbieractwa: szyszki, kasztany, żołędzie, liście mogą potem posłużyć do stworzenia małych dzieł sztuki lub domowej zabawy. Zebrane skarby możesz też wykorzystać do nauki matematyki. Ile kamieni, kasztanów czy patyków udało Wam się zebrać? Czy Twoje dziecko potrafi poukładać je od największych do najmniejszych? A podzielić na zbiory?

 2. Obserwuj przyrodę

  Spacer to okazja spotkania z przyrodą i jej obserwacji. Skorzystaj z naszej karty dla Jesiennych Tropicieli Przyrody. Sprawdź, czy uda Wam się zaobserwować lub znaleźć wszystkie skarby natury. DO POBRANIA

 3. Przytul się do drzewa

  Znajdźcie drzewo i mocno je przytulcie. Jakie to uczucie? Czy jesteście w stanie objąć drzewo trzymając się za ręce? Zgadnijcie, ile osób potrzeba, aby objąć najgrubszy pień drzewa, który znajdziecie.

 4. Słuchaj

  Las jest pełen dźwięków. Posłuchaj tych naturalnych wydawanych przez szumiące liście, skrzypienie konarów i śpiew ptaków, a potem stwórz własną muzykę. Zbierzcie patyki o różnej długości i grubości i uderzajcie nimi o drzewo – jaki dźwięk wydają? Czy różni się w zależności od tego, jaka jest kora: gładka, czy chropowata?

 5. Odkryj różne tekstury

  Zbierz różne szyszki, owoce, korę, a następnie użyj modelinę lub glinę, aby odcisnąć różne wzory i eksperymentuj z teksturą.

Pamiętaj, że jedną z kluczowych zasad uczenia się i dobrej zabawy jest umożliwienie dziecku rozwijania jego zainteresowań i podążanie za nimi. Nie przejmuj się, jeśli chcesz zbierać kasztany lub ćwiczyć liczenie na zebranych patykach, a dziecko woli szukać żab lub koników polnych w trawie.  Skorzystaj z okazji, porozmawiaj z nim o tym, co go interesuje i bawcie się razem!

Udanej jesiennej zabawy!

Fot. Fotolia, ©Olesia Bilkei

Dodaj komentarz