PODRÓŻE

Barcelona z dzieckiem – mini przewodnik

Jeśli wybieracie się po raz pierwszy do Barcelony z dzieckiem, to mamy kilka podpowiedzi, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i młodszych podróżników.

Aby poczuć klimat miasta i wprowadzić się w dobry nastrój najlepiej zacząć od PLACU KATALOŃSKIEGO (Plaça de Catalunya), na którym zbiegają ważniejsze ulice miasta. Jedną z nich jest najsławniejsza promenada w mieście LA RAMBLA. Z jej prawej strony znajduje się dzielnica RAVAL, a po lewej rozciąga się DZIELNICA GOTYCKA (Barrio Gótico). To centrum starego miasta Barcelony z brukowanymi, wąskimi uliczkami, placami i cichymi, zielonymi ogrodami. Warto tu zobaczyć zwłaszcza: KATEDRĘ ŚW. EULALII (Catedral, www.catedralbcn.org)  z XIII w., i PAŁAC MUZYKI KATALOŃSKIEJ (Palau de la Musica Catalana, www.palaumusica.org).

barcelona-plac-katalonski-halo-zabawaBarcelona, Plac Kataloński (Plaça de Catalunya), Fot. Fotolia, ©Toniflap

barcelona-dzielnica-gotyckaBarcelona, Dzielnica Gotycka (Barrio Gótico), Fot. HaloZabawa.pl, Fot. Unplash, ©frederic-jutant

barcelona-stare-miasto.jpgBarcelona, Dzielnica Gotycka (Barrio Gótico), Fot. Unplash, ©ferran-fusalba

SAMSUNG DIGITAL CAMERABarcelona, Katedra św. Eulalii (Catedral), Fot. HaloZabawa.pl

SAMSUNG DIGITAL CAMERABarcelona, Dzielnica Gotycka (Barrio Gótico), Fot. HaloZabawa.pl

barcelona-palac-muzyki-katalonskiej-halo-zabawaBarcelona, Pałac Muzyki Katalońskiej (Palau de la Musica Catalana), Fot. Fotolia, ©malajscy

La Rambla nigdy nie zasypia, jest zatłoczona, pełna ulicznych artystów i straganów. Jeśli zmęczycie się gwarem, to najlepiej zboczyć z głównej trasy do pobliskich barów i restauracyjek, których jest mnóstwo po obu stronach ulicy. Promenada kończy się blisko portu, przy blisko sześćdziesięciometrowym POMNIKU KOLUMBA upamiętniającym powrót włoskiego żeglarza. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Można wjechać windą na samą górę, aby podziwiać panoramę PORTU VELL.

barcelona-pomink-kolumbaBarcelona, Pomnik Kolumba, Fot. Unplash, ©benjamin-voros

barcelona-portBarcelona, Port, Fot. Unplash, ©raghu-nayyar

W pobliżu pomnika znajduje się MUZEUM MORSKIE (Museu Maritim, http://www.mmb.ca), które mieści się w Drassanes starej stoczni królewskiej, gdzie naprawiano statki. To wspaniałe miejsce, gdzie znajdziecie zarówno prawdziwe łodzie, jak i repliki statków, w tym robiącą ogromne wrażenie galerę z XVI wieku. Są również modele statków, mapy oraz przyrządy żeglarskie.  To miejsce na pewno spodoba się nie tylko dzieciom.

Na przedłużeniu La Rambla, na molo w porcie, w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego MareMagnum znajduje się AKWARIUM (L’Aquàrium de Barcelona, http://www.aquariumbcn.com). Ten kolorowy podwodny świat mieści ponad 11 tysięcy morskich stworzeń. Największą atrakcją jest przeźroczysty tunel o długości 80 metrów, z ruchomą podłogą, w którym można podziwiać rekiny, płaszczki i wiele innych gatunków ryb, które pływają nad głowami odwiedzających. Na drugim piętrze oceanarium znajduje się część edukacyjna, gdzie można zobaczyć łódź podwodną, pingwinarium oraz pobawić się na małym placu zabaw z atrakcjami w morskim klimacie.

barcelona-akwariumBarcelona, L’Aquàrium de Barcelona, Fot. Unplash, ©zorie-traykova

barcelona-aquarium-skrzydlica-halo-zabawaBarcelona, L’Aquàrium de Barcelona, Fot. Fotolia, ©imagIN photography

barcelona-aquarium-halo-zabawaBarcelona, L’Aquàrium de Barcelona, Fot. Fotolia, ©shiler_a

Idąc wzdłuż portu, dochodzimy do PARKU CYTADELI (Park de la Ciutadella), gdzie można pospacerować wśród zieleni, odpocząć przy fontannie lub popływać po jeziorze. Znajduje się tam też barcelońskie ZOO, http://www.zoobarcelona.cat, gdzie mieszka ponad 4000 zwierząt należących do ok. 400 gatunków. Na nas największe wrażenie zrobiły delfiny i warany z Komodo. Nie jestem wielką fanką ZOO, bo żal mi przygnębionych zwierzaków, ale nie sposób było, nie odwiedzić tego miejsca, przechodząc obok z 4-latkim.

barcelona; promenadaBarcelona, Promenada portowa, Fot. Unplash, ©frederic-jutant

barcelona-cytadelaBarcelona, Park Cytadeli (Parc de la Ciutadella), Fot. Unplash, ©sharona-sinke

Jeśli macie jeszcze siłę na zwiedzanie, to warto zobaczyć KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ MORZA (Santa Maria Del Mare), gotycką budowlę, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszą w Barcelonie. W jej pobliżu znajduje się MUZEUM PICASSA, http://www.museupicasso.bcn.cat, w którym można obejrzeć kolekcję wczesnych dzieł artysty.

barcelona-kościół-matki-bozej-morza-halo-zabawaBarcelona, Kościół Matki Bożej Morza (Santa Maria Del Mare), Fot. Fotolia, ©RokaB

Nie można odwiedzić Barcelony i nie zobaczyć jej symbolu KATEDRY POKUTNEJ ŚWIĘTEJ RODZINY (Sagrada Familia). To słynna na całym świecie niedokończona bazylika Antoniego Gaudíego, której budowa rozpoczęła się w 1882 r. i nadal trwa, a jej zakończenie jest zakładane na 2026 r., na który to przypada 100 rocznica śmierci architekta. Koniecznie trzeba kupić bilety przez Internet www.sagradafamilia.cat, aby uniknąć stania w wielogodzinnej kolejce.

barcelona-sagrada-familiaBarcelona, Sagrada Familia, Fot. Unplash, ©sara-santandrea

barcelona-sagrada-familia.2Barcelona, Sagrada Familia, Fot. Unplash, ©joshua-ross

Kolejny architektoniczny symbol Barcelony i zarazem kolejne dzieło Gaudiego to PARK GÜELL, http://www.parkguell.cat. W zamierzeniu miał być osiedlem, ale planu nie udało się zrealizować. W położonym na stromym wzgórzu ogrodzie można podziewać bajecznie kolorowe, mozaikowe budowle, dekoracje i rzeźby m.in.  okazałe groty, dom, w którym mieszkał Gaudi, kolorowe figury zwierząt, w tym symbol Barcelony – ceramiczną jaszczurki, a także najdłuższą ławkę świata.

barcelona-park-guell-jaszczurka-halo-zabawaBarcelona, Park Guell, Fot. Fotolia, ©Vladyslav Danilin

barcelona-park-guellBarcelona, Park Guell, Fot. Unplash, ©stanley-dai

Na wieczorny, letni spacer warto udać się na PLAZA DE ESPAÑA jeden z głównych placów w Barcelonie, położony u podnóży wzgórza Montjuïc, gdzie można zobaczyć pokaz MAGICZNEJ FONTANNY. Przy Plaza de Espana znajduje się też NARODOWE MUZEUM SZTUKI KATALOŃSKIEJ (Museu Nacional d’Art de Catalunya) oraz ARENAS DE BARCELONA – dawna arena walk byków, w stylu mauretańskim, wzniesiona na początku ubiegłego wieku, w której obecnie mieści się centrum handlowe Las Arenas.

barcelona-plac-hiszpanski-dzien-halo-zabawaBarcelona, Plac Hiszpański (Plaza De España) , Fot. Fotolia, © BRIAN_KINNEY

Na wzgórze MONTJUIC można dostać się piechotę lub kolejką linową. Atrakcją tego miejsca są MUZEUM OLIMPIJSKIE (www.museuolimpicbcn.cat), OGRÓD BOTANICZNY oraz OGRÓD JOANA BROSSA, gdzie znajdują się place zabaw, łączki do leżakowania i boisko.

barcelona-montjuic-castle-halo-zabawa.jpgBarcelona, wzgórze Montjuic, Fot. Fotolia, ©steftach

barcelona-montjuic-halo-zabawaBarcelona, wzgórze Montjuic, Fot. Fotolia, ©carlos

barcelona-montjuic-pond-halo-zabawaBarcelona, wzgórze Monjiuc, Fot. Fotolia, ©Artur

Jedne z najfajniejszych dla dzieci atrakcji w Barcelonie zostawiłam na koniec 🙂

Pierwszą z nich jest oddalone od centrum, ale warte odwiedzenie jest MUZEUM NAUKI COSMOCAIXA, http://www.obrasociallacaixa.org. Interaktywne centrum nauk przyrodniczych, gdzie dzieci i dorośli mogą uczyć się, przeprowadzając samodzielne eksperymenty. Stała wystawa obejmuje rozwój Ziemi, począwszy od wielkiego wybuchu i podzielono ją na cztery części – pochodzenie materii, pierwszy żywy organizm, narodziny cywilizacji i rozwój sztucznej inteligencji. Jedną z najciekawszych ekspozycji jest las deszczowy, gdzie odtworzono życie roślin i zwierząt występujących w amazońskiej dżungli. Można obserwować podwodny świat piranii, płaszczek i żółwi, ale też wejść do środka i w ogromnej szklarni, podziwiać rośliny, ptaki, owady, żaby, kapibary, a nawet zostać zmoczonym przez tropikalny deszcz. W muzeum znajdują się także planetarium, centrum edukacyjne dla dzieci, sklepy z upominkami i kawiarnie. To miejsce naprawdę warto odwiedzić, a cena biletów nie jest wygórowana (zwłaszcza w porównaniu z Akwarium i ZOO).

SAMSUNG DIGITAL CAMERABarcelona, Cosmocaixa, Fot. HaloZabawa.pl

barcelona-cosmocaixa-halo-zabawaBarcelona, CosmoCaixa, Fot. Fotolia, © Alexey Anashkin

SAMSUNG DIGITAL CAMERABarcelona, Cosmocaixa, Fot. HaloZabawa.pl

W pobliżu muzeum  znajduje się kolejna atrakcja – wzgórze TIBIDABO, http://www.tibidabo.cat, z którego można podziwiać panoramę miasta. Tibidabo to licząca 512 m n.p.m. najwyższa góra w Barcelonie. Na jej szczyt można wjechać zabytkowym, niebieskim  tramwajem (Tramvia Blau), który dociera aż pod samą stację kolejki linowej. Na górze znajduje się BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA (Temple de Sagrat Cor), wieża telekomunikacyjna Torre de Collserola i co pewnie bardziej zainteresuje dzieciaki wesołe miasteczko, które powstało w 1901 r. i place zabaw.

barcelona-tibidabo2Barcelona, widok na wzgórze Tibidabo, Fot. Unplash, ©igor-ovsyannykov

barcelona-tibidaboBarcelona, Tibidabo, Fot. Unplash, ©andrea-enriquez-cousino

Nad morzem w Parku Forum znajduje się MUZEUM HISTORII NATURALNEJ (The Museu de Ciències Naturals de Barcelona, http://www.museuciencies.cat). My pojechaliśmy tam z miłośnikiem dinozaurów, żeby zobaczyć wystawę czasową, na temat odkrycia kości spinozaura. Ale równie ciekawa jest cześć stała, gdzie poznajemy historię Ziemi oraz ekspozycje poświęcone zwierzętom, roślinom i geologii. W zbiorach znajduje się pięć milionów różnych okazów: bezkręgowce, kręgowce, rośliny, nasiona a także kolekcja mineralogiczna i paleontologiczna. Całość znakomicie przygotowana, są również elementy multimedialne. Świetne i niedrogie miejsce. W pobliżu znajduje się plac zabaw.

SAMSUNG DIGITAL CAMERABarcelona, Muzeum Historii Naturalnej (The Museu de Ciències Naturals de Barcelona), Fot. HaloZabawa.pl

SAMSUNG DIGITAL CAMERABarcelona, Muzeum Historii Naturalnej (The Museu de Ciències Naturals de Barcelona), Fot. HaloZabawa.pl

SAMSUNG DIGITAL CAMERABarcelona, Muzeum Historii Naturalnej (The Museu de Ciències Naturals de Barcelona), Fot. HaloZabawa.pl

Jeśli Wasze dziecko jest fanem piłki nożnej to obowiązkową pozycją na liście  będzie na pewno STADION CAMP NOU, http://www.fcbarcelona.cat.

Barcelona to również piaszczyste PLAŻE ciągnące się od Barcelonetty, która ma swój początek tuż obok centrum aż do Forum. Na plażach są bary, toalety, prysznice oraz atrakcje dla dzieci. Jeśli jednak macie wolny dzień i chcecie spędzić go, odpoczywając nad morzem, to lepiej zrezygnować z zatłoczonych plaż miejskich i pojechać do CASTELLDEFELS. To niewielkie, otoczone górami miasteczko w okolicach Barcelony, słynące z ponad pięciokilometrowego wybrzeża. Można się tam dostać pociągiem, autobusem lub samochodem.

barcelona-plazaBarcelona, Plaża, Fot. Unplash, ©enes

SAMSUNG DIGITAL CAMERAPlaża w Castelldefels, Fot. HaloZabawa.pl

Słonecznego pobytu w Barcelonie!

Fot. tytułowa: Fotolia, ©Sergii Figurnyi

Dodaj komentarz