PODRÓŻE POMYSŁY NA ZABAWĘ

Zabawy, które zajmą Twoje dziecko w podróży

Wyjazd z dzieckiem nie musi być męczący i niekoniecznie jedynym rozwiązaniem, aby go przetrwać bez stresu, są multimedialne urządzenia. Oto zabawy, które zajmą malucha w podróży równie skutecznie, jak tablet lub smartfon.

AUDIOBOOKI

Jeśli znudziły Ci się dziecięce piosenki, a Twój przedszkolak nie ma ochoty słuchać Twoich ulubionych przebojów, włącz audiobook. Gwarantuję, że to dobra zabawa również dla dorosłych. Mamy swoje ulubione pozycje, które obowiązkowo zabieramy na krótsze i dłuższe wypady:

Mamutolot i spółka – śmieszne wiersze i mądre opowiadania Agnieszki Frączek, które autorka czyta ze swoją córką Weroniką i siostrzeńcem Jasiem.

Rozśmieszanki, rozmyślanki, usypianki autorstwa Danuty Wawiłow. Ciepłe, zabawne i nieco abstrakcyjne rymowanki brawurowo czytane przez Jerzego i Macieja Szturów oraz Edytę Jungowską.

Dowcipne opowiadania Renaty Piątkowskiej (Opowiadania dla przedszkolaków, Opowiadania z piaskownicy i Piegowate opowiadania) o przygodach przedszkolaka Tomka, które czyta Artur Barciś.

KSIĄŻKI, GAZETY

Warto zabrać nie tylko lekturę dla siebie, ale i dla dziecka. Dobrze sprawdzają się wszelkie książeczki z naklejkami, łamigłówkami i zadaniami, które mały podróżnik może samodzielnie uzupełniać.

GRY PODRÓŻNE

Jeśli bajki i samodzielna zabawa na tylnym siedzeniu znudzą się maluchowi, to czas na interaktywną rozrywkę, czyli gry podróżne.

  1. KTO PIERWSZY

Urządźcie konkurs, kto pierwszy zobaczy np. coś niebieskiego, bociana, zielony samochód, w ciągu najbliższych 5 minut. Starajcie się wybierać rzeczy, które nie są zbyt powszechne, żeby troszkę utrudnić zadanie.

  1. POLICZ TO

Liczyć można wszystko: krowy, ptaki, wybrane znaki drogowe. Kto pierwszy doliczy do 10, 20, 100? A może policzycie, po której stronie drogi jest więcej kościołów?

  1. ALFABET

Poćwiczcie wspólnie alfabet i wymyślcie jak najwięcej słów na literę „A”, „B” itd.
Inna wersja tej gry polega na tym, że każdy uczestnik mówi nazwę np. owocu, zwierzęcia rozpoczynającą się na wybraną literę. Ten, kto nie jest w stanie wymienić już żadnej nazwy, odpada. Wygrywa ten, kto wytrwa najdłużej.
Możecie też umówić się, że jedna osoba mówi słowo, a kolejna musi wymyślić wyraz na literę, na którą skończył się poprzedni np. koT-TapiR-Ropucha.

  1. OPOWIEDZ MI HISTORIĘ

Zabawcie się w twórców opowiadania. Jedna osoba zaczyna opowiadać historię, kolejna dopowiada i tak kilka razy, aby wszyscy mieli szansę się wypowiedzieć. Na pewno powstanie śmieszna, choć może nieco dziwna opowieść. Możecie utrudnić zadanie i zdecydować, że każdy może dodać tylko jedno zdanie lub jako temat opowiadania wybrać coś, co zobaczycie za oknem.

  1. CO JEŚLI

Wymyślcie, co by było, gdyby np. wciąż żyły dinozaury? Albo na ziemię spadł deszcz owoców?

  1. KIM JESTEM

Jedna osoba wymyśla sobie zwierzę, roślinę lub przedmiot. Zadaniem pozostałych graczy jest zgadnąć, o czym pomyślała zadając pytania np. czy to mieszka w wodzie, czy ma paski, na które można odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”. Zabawa trwa, dopóki ktoś nie zgadnie, co dana osoba ma na myśli.

  1. WIDZĘ COŚ

Jedna osoba patrzy przez okno i mówi: ” Widzę coś żółtego” lub „Widzę coś na literę Z”. Pozostali zgadują, co to jest. Ten kto odgadł, wymyśla kolejną zagadkę.

DO POBRANIA karta w PDF z rzeczami, które mały podróżnik ma za zadanie odszukać w czasie podróży. Czy uda się znaleźć wszystkie?

Udanych wyjazdów! 

Fot. Unplash, ©annie-spratt

Dodaj komentarz